Počet položek: 0 0,- Kč

LED - základní pojmy

 

Základní pojmy používané v souvislosti s LED svítidly

 

LED   - (z anglického  Light Emitting Diode – dioda emitující světlo)

Jde o polovodičový světelný zdroj. LEDky samotné se používají v zařízeních jako kontrolky a podobně v poslední době se výhody LED technologie začaly využívat i pro osvětlení.

Jedná se o elektronickou polovodičovou součástku obsahující přechod P-N. Na rozdíl od klasických diod, LED vyzařuje viditelné světlo, infra případně UV v úzkém spektru barev a používá se v široké řadě aplikací.

 

 

 

LUMEN -  Jednotka světelného toku značka – lm  (používá se rovněž lumin).

Je hlavní jednotkou světelného toku. Lumen je jednou z odvozených jednotek soustavy SI. Je definován jako světelný tok vyzařovaný do prostorového úhlu 1 steradiánu bodovým zdrojem, jehož svítivost je ve všech směrech 1 kandela. Zjednodušeně řečeno udává, jak moc bude žárovka svítit.

 

Watt –   Je hlavní jednotka výkonu značka – W

Elektrický výkon 1 watt má stejnosměrný proud 1 ampéru při úbytku napětí 1 voltu. Zjednodušeně řečeno udává kolik spotřebič spotřebuje el. Energie.

 

Světelná účinnost  - Jedná se světelný tok (lumen) vydělen výkonem (W) značka lm/W.

Hodnota celkového světelného výkonu na 1W spotřebované energie. Využití je při srovnání energetické účinnosti různých typů LED světelných zdrojů.

 

Teplota světla -    Udává se v Kelvinech (°K)  

Jedná se o barevné podání světla více v sekci teplota světla.

 

Napětí –  Volt značka V

Udává na jaké napětí je dané žárovka uzpůsobena většina LED žárovek je uzpůsobena na napětí 220-240V což je běžné napětí distribuované v rozvodné síti. Některé žárovky jsou však na 12V nebo i jiné napětí, proto je třeba dávat při výběru žárovky pozor.

 

Střídavé / Stejnosměrné napětí - zkratka AC/DC

Udává na jaký druh napětí je žárovka stavěná v běžné distribuční síti je napětí střídavé (AC) avšak žárovky na 12V mohou být na napětí stejnosměrné DC nebo na oba druhy napětí AC i DC.

 

Stmívatelnost -  Udává zda lze u žárovky regulovat svítivost

Některé LED žárovky mají speciální úpravu řídící elektroniky, u které lze regulovat světelný tok, taková to žárovka lze plynule regulovat v rozsahu 0-100% svitu. LED žárovky jsou velmi vhodné pro stmívání, bohužel stmívatelná žárovka je vždy o něco dražší než LED žárovka klasické, která stmívat nelze (je možné jí tím i zničit)  

 

Třída krytí -   Značí odolnost zařízení proti vnějším vlivům max. krytí je IP68

IP označuje samotné krytí, první číslice nebezpečí dotekem a vnikem cizího předmětu, druhá číslice ochranu proti vniknutí vody. Například IP20 značí ochranu proti doteku prstem a žádnou ochranu proti vodě. IP65 prachu těsné odolné proti vniku jakéhokoli předmětu a ochranu proti tryskající vodě ze všech úhlů. Celá tabulka s označením viz Wikipedie.

 

Trafo -   Též nazýváno jako zdroj.

Trafo se používá v případě, že potřebujeme napájet zařízení jiným napětím, než máme k dispozici (nebo zrovna potřebujeme), transformuje vstupní napětí na námi potřebné výstupní napětí. Používá se u hlavně LED pásků, když je potřebujeme napájet z běžné sítě (230V AC) použijeme vhodné trafo.

V našem případě na LED pásek, který má vstupní napětí 12V DC a výkon 12W na 5m délky  použijeme trafo na vstupní napětí (in) 230V výstupní (out) napětí 12V a výkon 15W -  výstupní výkon musíme trochu předimenzovat, protože jinak by se trafo neúměrně zahřívalo a klesla by účinnost, doporučujeme předimenzovat alespoň o 20% jmenovitého výkonu. Samozřejmě pokud máme LED pásek s výkonem 12W můžeme použít i trafo které má 50W jestliže má správně vstupní a výstupní parametry.

 

SMD –  Jedná se o druh svítivého čipu viz sekce technologie LED.

 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací
Copyright © www.ledtip.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.ledtip.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace