Počet položek: 0 0,- Kč

Jak vybrat LED žárovku

 

Pokud je pro Vás problematika výběru LED žárovky nová, ničeho se nebojte, zde se dozvíte nejdůležitější, které potřebujete pro výběr LED žárovky.
Náhradu původní žárovky je vhodné začít vybírat v první řadě podle nejdůležitějšího atributu a to je světelný tok, udává se v Lumenech (lm) a určuje, jak moc bude žárovka svítit.
V minulosti jsme se mohli orientovat podle výkonu (u vláknových žárovek) jenže u LED to není nejvýhodnější.

Výkon udává spotřebu žárovky ve Watech, spotřeba LED žárovek je o 80-90% nižší než u klasických žárovek. Ovšem pozor jednoduchý odhad čím víc Watů tím víc světla u LED žárovek nemusí platit, je totiž možné že 4W žárovka bude svítit méně než 3W a to z důvodu použití jiných světelných čipu, proto je vhodné řídit se spíše světelným tokem, který se udává v lumenech (lm).

Pro porovnání předáváme tabulku, která znázorňuje počtu Watů (W) klasických žárovek k svítivosti v Lumenech (lm) tato tabulka je převzata z webu EU  jen jsou dopočítány hodnoty chybějících výkonů.

 

    W Svítivost (lm)
   
 15W  125lm
 20W  200lm
 25W  220lm
 30W  265lm
 35W  360lm
 40W  410lm
 45W  480lm
 50W  550lm
 55W  630lm
 60W  700lm
 65W  755lm
 75W  920lm
 80W  975lm
 85W  1030lm
 90W  1135lm
 95W  1210lm
 100W  1300-1400lm

 

Dozvídáme se tedy že 100W klasické vláknová žárovka má svítivost 1300lm , 75W 920lm.

Dejte si pozor někteří obchodníci uvádějí lživé informace o náhradách žárovek, například uvádějí jako plnohodnotnou náhradu 75w žárovky LED žárovku se svítivostí 750lm , jedná se lživou a klamnou informaci, plnohodnotná náhrada 75W žárovky má mít totiž 920lm !
Pokud totiž prodejci uvádějí alternativy žárovek s rozporu s touto tabulkou, pravděpodobně neví o dané problematice zhola nic nebo se snaží své zákazníky oklamat!  

Další velmi  důležitý element je spotřeba ony Watty (W) udávají spotřebu elektrické energie , je možno například koupit 7W LED žárovku která svítí jako obdoba 30W za "velmi výhodnou" cenu jenže již málo kdo si uvědomí že tato žárovka je neekonomická , protože například u nás lze koupit žárovku se spotřebou pouze 4W která svítí jako 40W vláknová žárovka.

U led žárovek je velmi důležité porovnávat spotřebu se svítivostí protože stejně vypadající žárovka může mít až o 40% jinou svítivost!

 

Teplota (barva) světla:

Měří se v Kelvinech (K) a udává, jakou barvu bude mít světlo vycházející z žárovky. Za teplé světlo se považuje světlo, které má méně než 3300K za světlo studené která má více než 5000K
Pro nás je nejdůležitější že klasické vláknová žárovka má teplotu světla 2700K (teplé světlo) konkrétně tomuto určitému světlu se říká tzv. Teplá bílá, toto světlo je nejvhodnější a používá se úplně všude. Prodávám většinou žárovky s teplotou světla Teplá bílá, protože nic jiného nemá příliš význam kupovat. 
Více o barvě světla se dozvíte zde.

 

 

 

 


Patice:

Je vždy nutno vybrat požadovanou patici pro žárovku, popis patic, použití a rozměry naleznete zdePokud si stále nejste jistí jakou patici potřebujete, podívejte se na původní žárovku, kde to bývá napsáno.


Úhel svitu žárovky:

Zde velmi záleží na použití žárovky,

Chodby, WC, koupelny atd.. kde potřebujeme osvětlit celý prostor a nezáleží příliš na vzhledu žárovky, která může být například skryta ve svítidlu, nebo uživateli nevadí jiný vzhled žárovky, tyto žárovky se jmenují "kukuřice" a mají naletovány svítivé čipy po celém obvodu, svítí tedy v úhlu 360° Tyto žárovky mají nejlepší poměr výkon/cena !

 

Tam kde záleží na vzhledu žárovky nebo uživatel z jiného důvodu nechce typ "kukuřice se používají náhrady vzhledu klasických  žárovek , jejich svítivost je minimálně 180° ale u některých modelů i 360°, tyto žárovky se hodí do okrasných otevřených lustrů a podobných svítidel. 
Je vždy nutno promyslet jak je umístěna objímka svítidla, pokud je umístěna vodorovně je nutno pamatovat na to že žárovka pokud má žárovka uhel svitu například jen 180° bude k zadní straně vyzařovat méně světla.

 

 

Na nasvícení zájmového prostoru, pracovní plochy atd.. je vhodní použít bodové žárovky jejich úhel osvitu se pohybuje od 120° do 15° zde je v hodné vybírat v závislosti na konkrétním použití, například na nasvícení kuchyňské linky s více žárovkami  je vhodný vyšší úhle osvitu třeba 60°  , pokud chceme například žárovku do lampičky je vhodnější použít ještě více 120° , ale například na nasvícení nějakého předmětu, skříně atd.. je vhodnější nižší uhel 45°nebo dokonce 15°.

 

Rozměry:

 

Je důležité přesvědčit se, že Vámi vybraná náhrada původní žárovky se vleze do svítidla, LED žárovky se vyrábějí v mnoha různých provedeních, proto u každé žárovky popisujeme přesné rozměry.

 

Napětí:

 

Drtivá většina sortimentu tohoto eshopu je na standardní napětí v rozvodné síti, tedy 230V 50Hz AC.  Nabízíme také 12V žárovky, tyto žárovky jsou převážně na patici  MR16.

 

Třída krytí:

Označuje stupeň odolnosti proti vodě a vniknutí cizích těles, pro nás je nejdůležitější že do koupelen stačí IP44 .

 

Certifikáty

 

Dalším neméně důležitým kritériem je, jestli světelné zdroje splňují všechny důležité certifikáty nutné pro prodej v EU a ČR. Toto je velký problém například při nákupu na Aukru , zdejší žárovky jsou většinou zaměřeny na mimoevropský trh a tyto certifikáty ve většině případů nevlastní a mohou byt tedy nebezpečné. V případě se neváhejte prodejce zeptat na vyžádání Vám musí certifikát předložit.

 

 CE

Tento certifikát se skládá ze dvou částí a to:

LVD (Low woltage directive)

Jedná se u ujištění, že výrobek splňuje všechny požadavky a je vhodně vyroben. Tento certifikát je také nutný u všech zařízení napájených ze sítě. Tento test musí výrobek projít a splnit všechny podmínky testování.

 

EMD (Electro magnetic compatibility)

Test jestli výrobek nebude rušit ostatní spotřebiče ve svém okolí. V případě že by tento test nebyl splněn je možné že třeba zapojením takového spotřebiče můžete rušit sousedovi nebo vám televizi, rádio atd.

Pokud byly obě části testů splněny je výrobku vystaven CE certifikát

 

 

 

 

 RoHs 

 - další certifikát, tento zkoumá, jestli zařízení neobsahuje nebezpečné látky (rtuť, olovo…) nad danou normu, toto je u žárovek velmi důležité, protože například klasické úsporné žárovky a zářivky rtuť obsahují a mohou byt tedy nebezpečné. Naše LED žárovky tyto  nebezpečné  látky  neobsahují!

 

 

 


Kvalita:

 

Dalším velmi podstatným elementem je kvalita LED žárovek bohužel ta se nedá poznat na první pohled.
Jako první pro orientace nám může posloužit, zda mají žárovky dané certifikáty. 
Bohužel v dnešní době hlavně čínští výrobci tyto certifikáty falšují, proto je vhodné ověřit si také pravost certifikátu. Takoví to podvodní výrobci udávají například životnost LED čipu 50 000 hodin, ale z důvodu co nejnižší ceny a toho že elektroniku nejde vidět používají nevhodné součástky pro řídící elektroniku 
která je ukryta v žárovce a napájí samotné čipy, ta se poté přehřívá nebo je nekvalitní a přestane správně fungovat. Ve výsledku se může stát, že LED čipy jsou v pořádku, ale žárovka problikává apod. toto je způsobeno většinou nevhodnou řídící elektronikou nebo závadou. Tedy LED čipy u těchto nekvalitních výrobku vydrží 50 000hodin ,ale elektronika odejde po 1 000 hodinách někdy i dříve.
Proto není vhodné kupovat žárovky od různých neprověřených překupníků u kterých nemůžete žárovku případně reklamovat.
Vždy pamatujte, že LED žárovku kupujete na mnohem delší dobu než žárovku klasickou a proto se vyplatí koupit alespoň nějakou rozumnou kvalitu,  toto se Vám Vráti ušetřenými nervy s reklamacemi a hledáním onoho překupníka.

 

 

 

 

Pokud si stále nejste jistí výběrem vhodné náhrady za Vaši žárovku, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám pomůžeme.

Komentáře k Jak vybrat LED žárovku

1
12.7.2014 19:48
Josef Grolmus

Dobrý den !
Zaujal ,mne Váš odbroný článek ohledně LED zdrojů. Bohužel nikde jsem se nedočetl jaké mají index podání batrev CRI tyto LED Žárovky. Můžet mi sdělit jaké mají zde nabízené LED žárovky index podání barev?

Děkuji Vám

S pozdravem

J.Grolmus

2
13.7.2014 10:08
LEDTip.cz

Dobrý den,

U našich LED žárovek je CRI index 80 a více (tedy minimálně 80.)

Nykl.

23
15.9.2016 16:38
Evzen

Muze mi nekdo vysvetlit proc se pise LED zarovka? Takze neblika jak jsem si myslel?

24
15.9.2016 19:05
Michal Nykl

Dobrý den, LED žárovky jsou stejné jako klasická žárovka (svíti trvale) jen vydrží svítit mnohem déle než obyčejná žárovka a mají o 80% nižší spotřebu (náhrada za klasickou 100W žárovku je se pohybuje kolem 15W u LED žárovky

3
5.9.2014 10:54
Pavel Adamec

Zdravím Vás.Jeden eshop nabízí led žárovky,a jeden příklad-6W 820LM. Je to možné? Četl jsem,že maximum je 100lm na 1W. Děkuji - Adamec

4
6.9.2014 11:56
LEDTip.cz

Dobrý den,

Z fyzikálního hlediska to možné opravdu je, dnešní teoretické maximum pro LED zdroje je cca 170lm/w nicméně jako reálné bych viděl kolem 120lm/w.
Navíc pokud se jde až k hranicím svítivosti LED čipu neúměrně se zvyšuje vyzařovaná teplota čipu (nelineárně při zvýšení o 10lm nárust teploty klidně o 20-30%) kterou je třeba někam odvést a čip tedy uchladit , pokud je chlazení nedostatečné klesá životnost čipu.
Jestliže čip vydrží teploty nad 100°C asi no, jenže co na to řekne elektronika v žárovce (měnič frekvence, trafo , usměrňovač) to již je věc zcela jiná , pokud je mi známo klasické SMD součástky vydrží krátkodobě 105°C (tady se však bavíme o minutách)

Nykl

5
12.4.2015 19:44
Jozef

Dobry den,

Ktory typ (ziarovka, zarivka alebo LED) je najviac odolna na caste zapinanie/vypnanie?

Dakujem,
Jozef

6
12.4.2015 21:12
LEDTip.cz

Dobrý den,

Obecně LED čipům časté starty nevadí.
Počet sepnutí je dán spíše elektronikou žárovky a ta bývá v drtivé většině u každé žárovky stejná.

27
19.10.2016 02:03
Michal Rusek

pardon, ale nemíchat maximální svítivost čipu (zde asi máte pravdu, tedy že se pak už začínají příliš zahřívat) s účinností, čím vyšší účinnost, tím se světlo emitující čip méně zahřívá, pochopitelně

28
19.10.2016 06:27
LEDTip.cz

Dobrý den , ano toto si však neodporuje s tím co jsem napsal , v druhé části jsem porovnával jen kolik tepla vyzařuje klasická vs led žárovka .Samozřejmě máte pravdu že pokud ma žárovka účinnost 10% jde do tepla více než pokud má 90%

7
26.4.2015 15:50
Michal

Dobry den,
Na chodbě mam osvětlení ovládané třemi vypinǎcemi když je zapojena klasická žárovka 75W neni zádný problem ale jakmile zapojim LED světlo (zkoušel jsem i vic typu celkem 3) tak žárovka problikava a z vypínače se ozývá zvláštní vrčeni. Žárovka LED ale na jiném místě funguje bez problému... Nemáte ponětí čím by to mohlo být. Jinak rozvody el. proudu mam kompletně nové.
Děkuji Michal

8
26.4.2015 16:03
LEDTip.cz

Dobrý den,
Toto je nejspíše způsobuje indukce od jiného kabelu v blízkosti rozvodu , stává se to hlavně v dlouhých chodbách kde vede více kabelů pohromadě. LED žárovky mají tak malou spotřebu že svítí i na zbytkový (naindukovaný) proud.
Dva vodiče vedle sebe , pokud mají dostatečnou délku se mohou chovat jako trasnformátor , problém je tedy v elektroinstalaci.
Vyřešit se to dá umístěním jedné klasické žárovky do obvodu (která indukci vybije) popřípadě zařadit do obvodu vybíjecí odpor.

20
19.8.2016 18:02
Karel st.

Blbost!
Na schodištích bývá standardně zapojena ve vypínači signalizační doutnavka, díky které se tento jev vyskytuje. Bez úpravy zapojení (ve vypínači) se toto odstranit nedá!!!
Takto blbě to bohužel funguje všude, kde je ve vypínači signalizační doutnavka (světýlko).

21
19.8.2016 18:06
Michal Nykl

Děkuji za poznatek z praxe , nicméně setkal jsem se s timto jevem i na mistrech kde doutnavka není.

22
20.8.2016 15:07
Karel st.

Já jenom v tomto případě. A dokonce to takto blbne i při úsporných žárovkách.
Prostě i ten malý proud, který prochází doutnavkou, tak stačí k rozsvícení, (probliknutí).

10
7.9.2015 14:16
Laďa

Dobrý den. Prosím a jak je to se světelnám tokem u autožárovek.. tedy myslím u klasických vláknových..kolik lm je na jede W? Prosím bílé, nikoli barevné.Děkuji.

11
7.9.2015 14:37
LEDTip.cz

Dobrý den , Auto žárovkami se nezabýváme , v současné době jsem nenašel žádnou LED žárovku která by byla homologována pro provoz na pozemních komunikacích (bavím se o externích světlech automobilu , ne interierových).

Testoval jsem individuálně pár žárovek a dospěl k názoru že zatím ještě nenastal ten vhodný čas na výměnu auto žárovek (žárovka se ve světlometu rozžhaví a upadne, upálí se , vyklepe ) - zkrátka ve světlometu je uzavřený prostor - nemá se jak chladit , nebo jednoduše není stavěná na vibrace a něco z ní upadne.
Věřte mi , mám to vyzkoušeno do hlavní světlometů opravdu zatím ne ( je docela sranda takovou žárovku která zapadne do přední části světlometu vyndat)

12
7.9.2015 19:38
Laďa

Děkuji za odpověď i když zrovna hlavní světlomety sem neměl na mysli, tam je to jasné...eště nejsou na takovém stupni vývoje...

13
15.9.2015 00:17
mike

Dobry den.
Jake by jste mi doporucil osvetleni do palubek s nadkrokevni polyuretanovou izolaci?chtel by jsem bodova led svetla.Problem je ,jestli i led svetla neakumuluji moc tepla(kvuli odpareni izolace)
Dik;)

14
3.2.2016 13:13
Jana

Dobry den,chtěla bych se zeptat.Kolik může mit max .lum.led žàrovka pokud v lustru mají být dvě 60W.

15
3.2.2016 17:34
LEDTip.cz

Dobrý den,

60W obyčejná žárovka má 700lm, omezení výkonu je tam pro z důvodu průřezu vodičů ve svítidle a zahřívání.
Můžete použít jakoukoli LED žárovku která se vám do svítidla rozměrově vleze.
Volil bych něco kolem 10W LED a více.

16
7.2.2016 22:41
Hanka

Dobrý den, koupila jsem si LED žárovku do lampičky k posteli chtěla jsem aby svítila žlutým světlem. Nechala jsem si poradit, z informace 4W a 340lm 3000K jsem toho moc nevyčetla. Přinesla jsem si bíle svítící bludičku, u které se nedá číst. Poradíte mi co si mám koupit? Jsou jich v obchodě hromady druhů a jde mi z toho hlava kolem. Děkuji Hanka

17
8.2.2016 06:29
LEDTip.cz

Dobrý den,

3000°K. By měla bytí opravdu barva kterou svítí klasická vlaková žárovka tedy žlutá.
Pokud chcete žárovku do lampičky na čtení doporučují co nejvyšší světelný výkon žárovky (udává se v lumenech-lm)
Na příkon W moc nehledte , tím se akorát dozvíte jak moc je žárovka úsporná může být 10w s 1000lm a taky s 600lm což je propastný rozdíl v množství světla , důležité jsou ony lm .
Jednoduše vemte žárovku kolem 800lm , jelikož netusim co máte za lampicku nemohu doporučit přesnou žárovku .

18
10.7.2016 12:30
Petr

Dobry den,

kdyz ma jedna LED zarovka svitivost 400lm tak lustr z peti temito zarovkami bude mit svitivost 2000 lumenu?

Diky

19
10.7.2016 12:31
LEDtip.cz

Dobrý den,

Ano

25
14.10.2016 06:51
Libor

Prosím o info jak hodně hřejí LED žárovky. Rád bych je použil do uzavřeného svítidla a někde jsem četl, že nevyzařují žádné teplo, jinde, že zase u patice hřejí jako obyčejná žárovka. Jak to vlastně je? Děkuji Libor

26
16.10.2016 10:42
Michal Nykl

Dobrý den,

Záleží jak výkonná žárovka to je a jak má vyřešeno chlazení.
Obecně LED žárovka nikdy nedosáhne teploty klasické žárovky.
DO uzavřených svítidel je výhodné kupovat žárovky s pořádným chladičem, kovovým nebo keramickým tělem.

To že LED žárovka nevyzařuje žádné teplo je nesmyl , nejlepší žárovky mají účinnost kolem 90% to znamená že 10% jde do tepla , u klasické žárovky jde 90% do tepla a 10% do světla , myslím že toto je dost vypovídající jak hřejí LEDky.

29
28.10.2016 10:39
Liibor

Děkuji za odpověď je dostačující. Libor

30
29.10.2016 09:41
jan

Dobry den.
Chcem sa opytat. Na lustri sa udava max. 40watt. Chcem tam dat LED. Mam sa riadit prikonom led ziarovky alebo lm na ziarovke ? Podla mna by som mal pouzit LED s max cca 400lm (klasicka 40w ziarovka).
Dakujem pekne za odpoved.

31
29.10.2016 12:20
Michal Nykl

Dobrý den,

40W je pro klasickou žárovku tzn. řiďte se příkonem takže klidně až 40W LED
Svítivost nehraje roli , je to o max. zatížení svitidla ,jak vodičú tedy proud (A) , tak tepelném. LED žárovka hřeje mnohém meně a také má menší spotřebu.
Můžete klidně použít žárovku s 2000lm a bude to v pořádku , teoreticky až do výkonu 40W LED (což je praktický nesmysl)

32
30.10.2016 10:17
jan

Dakujem za odpoved pan Michal Nykl.

33
6.11.2016 10:27
Base Michal

Dobrý den, rozhodl jsem se měnit halogeny MR16 za LED MR16. Ovšem zjistil jsem, že náš trh nezná LED MR16 na 220-240, ale pouze na 12V. Rozhoduji se zda nakoupit a instalovat trafo, nebo koupit tyto žárovky na 220-240 V v zahraničí, kde jsou běžně k dostání a je to celkem maličkost. Teď nevím jak se rozhodnout a proč u nás je prodej jen na 12V, normy, bezpečnost ? Nic k tomu nikde není. Děkuji za nápovědu.

34
6.11.2016 10:37
LEDTip.cz

Dobrý den,

Pokud máte podhledové rámečky tak do těch pasují i žárovky GU10 , stačí vyměnit patici (ta stojí par korun). GU10 jsou trochu delší proto je třeba se podívat jestli ze za žárovkou dost místa.

Pokud chcete opravdu MR16 napište mi do emailu a pokusím se sehnat.

35
15.12.2016 21:08
Slávek

V lustru v obýváku mám Osram halogen eco 400W, 9000 lm. Lze z úsporných důvodů nahradit tento halogen za LED, alespoň o polovičním výkonu? Pokud ano jaký a kde bych ho mohl koupit?
Děkuji.

36
15.12.2016 21:28
Michal Nykl

Dobrý den,

Bohužel , tam by nepasovala žádná žárovka (jiná patice jiné napětí).
To by bylo na komplet výměnu vnitřku svítidla
Dalo by se přistoupit k experimentům s LED reflektory nebo samotnými 100w moduly.
Nicméně jako hotový výrobek nic takového není..

37
22.4.2017 16:36
Dona

Koupili jsme LED žárovky a to 7W a je to super, akorát mohlo stačit jako náhrada 40W klasické žárovky jen 5Wattová, ale jak tu píšou, záleží na svítivosti a výkonu. Spokojenost, ještě to vyměním v celém bytě, ty klasické co doprodávali různě v Hornbachu, tescu, albertu, kauflandu - to jsou ty největší šmejdy, co nevydrží ani měsíc. Takže jsem chtěla vyměnit jednu co rupla, a ruply asi 4 co jsem se snažila vyměnit, takže popelnice, a koupili jsme LEDky. Hned jsem je dala a super
kdo by chtěl poradit, klidně písnu, a taky jestli chcete vědět co vás čeká /práce - láska - zdraví / písněte na astro.leni9/zavinac/seznam.cz - místo slova zavinac použijte znak. Hezký víkend

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací
Copyright © www.ledtip.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.ledtip.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace