Počet položek: 0 0,- Kč

Technologie LED žárovek

 

 

S postupem času, jak se LED technologie vyvíjí, existují již různé typy technologii výroby LED žárovek.

 

 DIP (Duel In-Line Package)

Jedná se o nejstarší technologii, jak již název napovídá, jedná se o klasické LED diody kloboučkového typu, samotná dioda má 2 nožičky která jsou napájené na desku a spojeny s ostatními diodami.
Mají menší účinnost než SMD, v dnešní době se již tyto žárovky prakticky nevyrábí a pokud ano nemá je již ani cenu kupovat, jejich svítivost je mizerná a velmi často se objevují vadné kusy. Také již jsme s nimi mělí tu čest, problém je že při koupi se jevi jako funkční a po pul roce nebo v závisloti jak často se s nimi svítí odejde jedna LED (dioda) a půl žárovky například přestane svítit.
V dnešní době se tyto žárovky považují za jakýsi odpad, bohužel v ČR se hojně prodávají (například na Aukru), lidé je kupují protože se jim zdají býti výhodné (hlavně cenově) bohužel nevědí že za stejné peníze mohou mít žárovku která svítí o mnoho více a déle.

Průměrná životnost tohoto čipu je kolem 20 000 hodin
Maximální svítivost se pohybuje kolem 70lm/w

 


 

SMD (Surface Mount Device / Diode)

Nástupce DIP technologie, jedná se o nejpoužívanější technologii v LED žárovkách dnešní doby, čipy jsou do jisté míry pružné a poddajné. 
Jejich výhodou je opravdu malá velikost a dlouhá životnost. 
Existuje více variant těchto čipů:

 

 

SMD 3528 - Obdélníková dioda SMD 3528 se skládá z jednoho čipu emitujícího světlo. Rozměr čipu je 3,5 x 2,8mm, z toho vychází pojmenování 3528. Příkon 0,08W. Rozptyl světla je 120°

 

 


SMD 5050 - Čtvercová dioda, která se skládá ze tří čipů, má rozměr 5 x 5 mm s příkonem 0,24W. Teoreticky je SMD5050 3x jasnější než SMD 3528. Rozptyl světla je zde 120°

 

 


SMD 5730  - Je čip podobný SMD 5050 s příkonem 0.5W. Tento čip má menší rozměry než čip SMD 5050. Rozptyl světla má 120°.

 

 


SMD 3014 - Vychází z čipu SMD5630, ale má čtvrtinový výkon.

 

 

Životnost těchto druhů čipu může dosahovat i 100 000 hodin
Maximální svítivost se udává kolem 120lm/w

 


 

MCOB a MCCOB (Multiple Chips On Board)

Již podlé názvu, tyto moduly mají více čipů na měděné desce, použití je hlavně u svítidel kde není možno integrovat dostatečný počet SMD čipů, jedná se převážně o bodovky nebo o svítidla velkého výkonu jako jsou halogeny, průmyslové osvětlení atd.., nevýhodou je větší zahřívání žárovky/svítidla oproti SMD, ale nižší oproti COB.

Životnost tohoto čipu může dosahovat i 100 000 hodin.
Maximální svítivost se udává kolem 120lm/w

 

   

 


 


COB (Chip On Board)

Technologie využívají koncentraci jednotlivých LED čipů na malé ploše, LED čipy umístěny na keramickém plošném spoji (což je rozdíl oproti MCOB ) a pokryté vrstvou luminoforu. 
Výhodou technologie COB je rovnoměrná emise světla z celé plochy čipu i při relativně vyšších provozních teplotách. Tato technologie se používá převážně u LED reflektorů, pro LED žárovky není příliš vhodná z důvodu chlazení.

Maximální svítivost se udává kolem 110lm/w

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací
Copyright © www.ledtip.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.ledtip.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace