Počet položek: 0 0,- Kč

Články

 

Všeobecné Informace o svítidlech


Při výběru LED žárovek je třeba řídit se několika hlavními atributy.
Asi nejdůležitější atribut při výběru náhrady klasické nebo úsporné žárovky za LED žárovku je světelný tok udává se v Lumenech (lm) a jednoduše řečeno udává kolik světelné energie vyzařuje těleso (žárovka) do prostoru. Připravili jsme pro Vás článek přímo o výběru LED žárovky, tento článek se zabývá spíše popisem LED technologie.

Při výběru vhodné žárovky jsme se v minulosti mohli řídit výkonem klasických vláknových žárovek. Jenže u LED a úsporných žárovek již toto srovnání tak jednoznačné není. 
Bohužel někteří prodejci uvádějí dosti zkreslené údaje o vhodných náhradách klasických vláknových žárovek, proto se vždy doporučujeme raději řídit světelným tokem než tímto spíše orientačním údajem. Klasická 60W vláknová žárovka má svítivost mezi 700 - 750 lm. 
Pokud tedy někdo bude tvrdit, že jeho žárovka má svítivost 500lm a udává jí jako náhradu klasické 60W žárovky tak lže.
Bohužel řada prodejců údaje o svítivosti neudává a můžeme jen hádat z jakého důvodu, jestli se jedná o prodejce ,kteří neví co prodávají ,nebo tento údaj úmyslně zatajují.


Zde je výkonová tabulka klasických vláknových žárovek a jejich svítivosti pro porovnání:

 

Klasické žárovky (W)  Svítivost  
   
100 W    1400lm (lumenů)
75 W  920lm (lumenů)
60 W 700lm (lumenů)
40 W 410lm (lumenů)
25 W 220lm (lumenů)

 Zdroj Web EU

 

V eshopu udáváme ekvivalenty žárovek dle této tabulky a mezními výpočty hodnot.


Přikládáme dopočítanou tabulku, která vychází z tabulky EU, pouze jsou dopočítány mezní výkony tak, aby bylo snazší si vybrat pro Vás vhodnou náhradu žárovky.

    W                   Svítivost (lm)
   
 15 W  125lm
 20 W  200lm
 25 W  220lm
 30 W  265lm
 35 W  360lm
 40 W  410lm
 45 W  480lm
 50 W  550lm
 55 W  630lm
 60 W  700lm
 65 W  755lm
 75 W  920lm
 80 W  975lm
 85 W  1030lm
 90 W  1135lm
 95 W  1210lm
 100 W  1300-1400lm

 

 Klasické vláknové žárovky 

Musíme si hlavně uvědomit, že tato architektura je stará již přibližně 130let. Její nevýhody jsou již všeobecné známé, asi hlavní nevýhoda klasické "staré" žárovky je to, že se ani tak nejedná o žárovku spíše o přímotop. Vláknová žárovka vyzáří okolo 80% potřebované energie do tepla místo do námi požadovaného světla, navíc toto světlo ještě vyzařuje i do neviditelných spekter, takže je pro nás neužitečné. Další nevýhodou jsou otřesy nebo vibrace u této žárovky se brzy stane, že se svítívé vlákno upadne. Tato žárovka nemá kromě pořizovací ceny v dnešní době žádné výhody.

 

Úsporné žárovky

Původní nástupce klasických žárovek i tato žárovka má své mouchy a to ne zrovna nepodstatné proto má i v dnešní době řadu odpůrců. Výhody oproti klasické žárovce jsou nižší spotřeba, avšak nevýhod je daleko více. Asi hlavní nevýhodou úsporných trubicových žárovek je, že časem ztrácí svítivost a to dosti významně. Cena kvalitnějších úsporných žárovek začíná kolem 100Kč a vydrží svítit kolem 6 000 hodin. Je třeba ale počítat s tím, že při konci své životnosti budou mít zhruba 50% světelný tok oproti době, kdy byly nové. Další nevýhodou je dlouhý čas náběhu do plného svitu a to že jim vadí  časté zapínaná/vypínání , proto jsou tyto žárovky nevhodné do prostor, kde se často vypínají svítidla. V praxi tedy většinou úsporná žárovka nenasvítí ani oněch udávaných 6 000 hodin, ale dříve vyčerpá maximální počet zapínacích cyklů žárovky a přestane svítit.

Bohužel tímto nevýhody úsporných žárovek ani zdaleka nekončí mezi další nevýhodu se řadí to, že pod teplotou +15°C klesá jejich svítivost, takováto žárovka má při teplotě 0°C svítivost pouze 50% oproti pokojové teplotě, proto nejsou vhodné pro venkovní použití!  Také může být překážkou k její koupi obsah rtuti a nebezpečných látek v žárovce a to že vyzařuje světlo v téměř všech spektrech.

 

 LED žárovky (svítidla)

LED technologie se označuje jako technologie budoucnosti, úspora energie proti klasickým žárovkám je kolem 90% a oproti úsporným žárovkám 50%. LED neobsahují žárné nebezpečné látky, je jim úplně jedno jak často je zapínáte nebo vypínáte jejich životnost jim to nezkrátí , nevadí jím nízké ani vyšší teploty svítí pořád stejně, ať je -40 nebo +30.  Led žárovky také vyzařují světlo pouze ve viditelném spektru a nespotřebovávají energii zbytečně na svícení v UV nebo IR spektru. Oproti úsporným žárovkám mají okamžitý náběh do plného svitu a neztrácejí časem tolik na své svítivost. Asi jediná nevýhoda LED žárovek je vyšší pořizovací cena, kterou však vyváží životnost žárovky 50 000 hodin to je zhruba 34let pokud svítíte velmi často, výhodou je také  minimální spotřeba energie. Například cena 12W LED žárovky (obdoba 100w vláknové) se Vám úsporou v elektrické energii vrátí zhruba za rok to znamená že zbylých 33let generuje úsporu a to dosti podstatnou. Další výhodou je, že žárovka svití na stejnosměrné napětí, které je dosti nízké, proto nemůže dojít k úrazu elektřinou například z důvodu ostřiku vodou nebo sáhnutí rukou a podobně.

Výhody LED svítidel

- až 90% úspora za energii  (viz výpočet dole)
- životnost až 50 000 hodin
- nevadí jim časté zapínaní/vypínání
- okamžitý náběh do plného svitu
- neobsahují nebezpečné látky
- neztrácejí časem tolik na svítivosti
- množství variací
- vyzařují světlo jen ve viditelném spektru.

 


Typy LED žárovekŽárovky typu kukuřice:


Svítí vždy v okruhu 360° (i pokud nemají led na spodní straně boční diody podlahu osvítí), jedná se asi o nejlepší volbu náhrady žárovky, její poměr cena/výkon je nejlepší ze všech led žárovek, tělo žárovky je plast, ve kterém jsou připevněny svítivé moduly, rozsah výkonu je velmi široký zhruba od 3W - 20W , jsou vhodné do různých typů svítidel a pokud je žárovka přímo viditelná a uživateli nevadí jejich nestandardní vzhled jde použít téměř všude.

Vzhled klasické  žárovky:

Tyto žárovky mají zakryty svítivé čipy nejčastěji mléčným sklem, což zajišťuje lepší rozptyl světla, nebo krystalem, který plní podobnou funkci. 
Jejich svítivost je v úhlu zhruba od 160 do 360°°. Používají se nejčastěji jako pohledové žárovky do stropních odkrytých svítidel, kde by žárovky typu kukuřice nebyli příliš vzhledově akceptovatelné. 
Nejčastější výkon těchto žárovek se pohybuje od 1W - 15W , zastupují tedy nejčastěji bodové halogenové žárovky. 
Velkou výhodou těchto typu žárovek je velký hliníkový chladič, který odvádí teplo od čipu a výkonové části, takže jsou tyto žárovky více vhodné pro dlouho trvající svícení nebo popřípadě nepřetržitý provoz.

 

Bodové LED žárovky:

Jak již název naznačuje, jedná se o náhradu bodových svítidel, které se používají jako nasvícení určitého zájmového prostoru. 
Jejich úhel svícení se pohybuje od 60° až po 15° výkon od 0,5W do zhruba 10W , nejčastěji používaná patice těchto žárovek je GU10

 

Speciální:

- LED pásky - nalepovací pásek se zdrojem
- žárovky s IR čidlem které sama spíná při pohybu v prostoru
- stmívané LED žárovky
- s proměnnou barvou světla (RGB)
- reflektory
- náhrady průmyslových svítidel
- náhrady zářivek a mnoho dalších typu.

 

 

 

Jak je to s ekonomikou LED žárovek vůči ostatním?

LED žárovky zatím nejsou příliš rozšířeny, z jakého důvodu je asi jasné, vyšší pořizovací cena oproti klasickým typům žárovek. 
Bohužel ne každému dojde, že v konečné fázi s LED žárovkou ušetří, pojďme si tedy předvést následující příklady:


Budeme počítat s cenou elektřiny 4,5kč/kWh a délkou svícení žárovkou 4h denně.

 

100W ( 1300lm) klasická žárovka:
Pořizovací cena 20kč
Životnost žárovky je 1000 provozních hodin

4h x 365d x 0,100kWh x 4,5kč = 657kč

  • Žárovka vydrží při svícení 4h denně svítit 250dní to je 3/4 roku!
  • Náklady první rok provozu včetně pořízení 1,5 žárovky činí  687kč
  • Za 10 let tedy náklady na elektřinu 6570kč ovšem musíme započítat, že musíme nakoupit ještě 15 žárovek, protože jedna žárovka vydrží svítit pouze 3/4 roku celkem je to tedy za 10letý provoz 6870kč

Je také nutno počítat s tím že klasické vláknová žárovka občas praskne před dosažením své maximální životnosti,


 

Úsporná trubicová žárovka 22W ( 1300lm) 
Pořizovací cena 100kč
Životnost je 6000 provozních hodin

4h x 365d x 0,022kWh x 4,5kč = 145kč

  • Žárovka vydrží při svícení 4h denně svítit 4,1 let.
  • Náklady první rok provozu včetně pořízení žárovky činí  245kč  
  • Za 10 let tedy náklady na elektřinu 1450kč ovšem musíme započítat, že musíme nakoupit ještě 2,5žárovky protože jedna žárovka vydrží svítit pouze 4,1let celkem je to tedy za 10letý provoz 1700kč  Jenže je nutno počítat že ke konci životnosti bude úsporka svítit zhruba na 50%

Pokud bychom chtěli mít stále minimálně 1300lm museli bychom sáhnout zhruba po dvojnásobném výkonu.

 


 

LED žárovka (kukuřice) 12W (1400lm)
Pořizovací cena 550kč
Životnost je 50 000 provozních hodin

4h x 365d x 0,012kWh x 4,5kč = 79kč

 

  • Žárovka vydrží při svícení 4h denně svítit 34 let.
  • Náklady první rok provozu včetně pořízení žárovky činí  600kč 
  • Tedy za 10let pouze za elektřinu 780kč + cena za nákup 1ks žárovky celkem tedy 1330kč.  Návratnost investice je zhruba 24 měsíců samozřejmě kdybychom svítili 8 hodin je to polovina, čim tedy déle svítíte tím dříve se počáteční investice vrátí- poté žárovka generuje úsporu. Za dobu své životnosti Vám tedy tato LED žárovka poroti vláknové žárovce uspoří před 20 000Kč !

 


 


Neméně důležitý je komfort, u klasické žárovky byste museli měnit žárovku jednou za 3/4roku u LED teoreticky jednou za 34 let, proto je vhodné LED umístit také na špatně přístupná místa například schodiště. 

Dozvěděli jsme se tedy, že je výhodné nahradit i klasické úsporné žárovky LED žárovkami a že investice se Vám brzo vrátí. Dokonce i proti klasickým úsporným žárovkám jde při vyšších výkonech ušetřit až 50% energie!

  

Článek o tom jak vybral LED žárovku naleznete zde 

Copyright © www.ledtip.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.ledtip.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace